Trafik Testleri
Trafik Testleri Hakkında

Trafik Soruları Çöz

Trafik soruları 2020 yılı ehliyet sınavında 23 soru ile karşınıza gelecek. Trafik ve Çevre Bilgisi soruları ehliyet sınavının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Ayrıca sınavda ayrı sınıflarda sınava girilse bile Trafik ve Çevre Bilgisi soruları ortak olarak aynı olacaktır. Ayrıca Trafik Soruları kategorisinde önceki yıllara ait sorulara da erişebilirsiniz. Soruları sürekli suretle çözerek sizlerde bilgini arttırabilir ve pratik yapabilirsiniz. Ehliyet sınavı Trafik Sorularında yakalayacağınız başarı sınavı kazanma olasılığınızı arttıracaktır.

Trafik ve Çevre Bilgisi Ehliyet Sınavı Konuları

1- Ehliyet sınavında trafik ve çevre bilgisi konusunda test çözeceğinizde karşınıza çıkacak konulara değinmek gerekirse ilk sırada Davranış Psikolojisi ve Genel Kavramlar konusu geliyor. Özellikle günümüzde birçok insanın yaşam koşulları ile birlikte gergin bir halde olduğu göz önüne alındığında bu konu önem arzetmektedir. Özellikle Ehliyet Sınavı Trafik Testi çözecekseniz bu konuyu iyice öğrenmelisiniz.

2-Trafik psikolojisi konusu Trafik sorularında karşımıza çıkacak ikinci konu. Trafik psikolojisi konusun esasında psikoloji bölümünün alt dallarından birini oluşturmaktadır. İncelediği husus ise sürücülerin ve yayaların trafikdeki durumlarını , hallederini ve davranışlarını inceleyen bir bilimdir. Özellikle Trafik Testi çözecek kişilerin bu konuya da göz atması önemlidir.

3-Trafik ile iligli kurullar, kuruluşlar ve komisyonlar Trafik dersinin 3. konusunu oluşturmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak hangi kurumlar ve kuruluşlar trafikte önem arzetmekte , araç sürücüsüyseniz kimlerle ve nerelerde irtibat ve irtisakınız var bu hususları öğreniyor olacaksınız.

4-Trafik, Karayolu ve Araçlarla ilgili tanımlar konusu ehliyet sınavı trafik soruları çözecek kişilerin önüne çıkacak bir diğer konudur. Özellikle bu tanımların iyice öğrenilmesi büyük bir önem arzediyor. Öyle ki trafik, karayolu ve araçlarla ilgili tanımları yeterince bilmeyen kişiler mağduriyetlere sebebiyet verebilir. Bu konuda trafik testi çözecekseniz detaylıca konuyu okumanız önemlidir.

5-Karayolu Yapısının ve Trafik İşaretlerinin Korunması konusu aslında ehliyet sınavına girmeyecek kişiler için de bilinmesi gereken bir husustur. Toplum açısından büyük sorunların başında gelir. Kendini bilmez birçok kişi Karayolları işaret ve levhalarını söküp büyük zararlar verebilmektedir. Bu durumlarda ise özellikle araç sürücüleri için sorunlar oluşturabilmektedir. Levhalar sürücülerin en büyük yardımcılarındandır. Ayrıca karakolları yapısının bozulması da sürücüler için büyük tehlike arzetmektedir.

6-Trafik İşaretleri konusu ehliyet alacak kişilerin bilmesi gereken esas konuların başını çekmektedir. Eğer ehliyet sınavına girecekseniz trafik soruları ve testi çözecekseniz öncelikli olarak bu konuya odaklansanız iyi olur. Ehliyet alacak kişilerin trafik işaretlerini bilmemesi gibi bir durum olamaz. Sebebi ise çok basit. Trafik işaretleri sürücülerin yoldaki kılavuzudur. Sürücünün yol kitabıdır.

Başlıca diğer konulara gelecek olursak ; Yol çizgiler, ışıklı rafik işaretleri, araç sürme yasağı, hız kuralları, trafik işaret levhaları, araç kullanma süreleri, takip masefesi, dönüşler doğrultu değiştirme, kavşaklarda geçiş hakkı, geçme kuralları, sollama kuralları, araçların manevralarına dair kurallar, kavşaklarda geçiş hakkı, gelen trafikle karşılaşmada geçiş kolaylığı sağlama kuralları, sürücülerin geri gitme ve geri dönüş manevraları, geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ve sürücülerin uyacağı kurallar trafik soruları konularını oluşturmaktadır.

Ehliyet sınavı trafik soruları içerisinde araçların ışıklandırılması ve kullanılması, tedbirsiz ve saygısız araç sürme, durma ve duraklama ie park etme kuralları, karayolunda bozulan araçların işaretlenmesi ve çekimesi, okul taşıtları, otoyol kuralları, sürücülerin ve yolcuların koruyucu tertibat kullanma ve mecburiyeti, çocuk, hasta ve sakat taşıtları ile engelli yayalar ve yürüyüş yolları, sürücü belgeleri müracaat esasları ve verilme şartları, trafik kazalarında asli kusurlu sayılan haller, araçlarda bulundurukması gereçen teçhizatlar ve malzemeler ile harita bilgisi de başlıca bilinmesi gereken hususlardır.

Son Yorumlar
  • samet mert
    sürekli deneme sınavları yayınlayın lütfen ehliyet sınavında başarıya ulaşabileceğiz bu sayede. ayrıca...
  • Melek S
    2020 yılında çıkmış sorular orta düzeyde çok da zor değilmiş keşke zamanında...
  • Burak Cansız
    Çıkmış sorular gerçekten güzel teşekkürler. soruları hep doğru yaptım inşallah yakında sınav...