Motor Soruları Hakkında

Motor Soruları Çöz

Ehliyet sınavına girerek ehliyet sahibi olmak isteyen binlerce kişi mevcuttur. Ancak sınava girmeden önce sınav konsepti hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Hangi konuların yer alacağı, yer alan konulardan kaç tane soru sorulacağı gibi bilgilerin bilinmesi kişileri sınava hazırlık sürecinde daha da hızlandıracak ve onlara verim katacaktır.

Buna göre ehliyet sınavlarında toplam 50 adet soru sorulmaktadır. Bu 50 sorunun 12 tanesi ilk yardım, 9 tanesi araç tekniği, 6 tanesi trafik adabı ve 23 tanesi de trafik ve çevre konularından sorulmaktadır. Bu konulara iyi çalışılması sizi ehliyet sınavlarında başarılı yapacaktır. Başarılı olmak ise ehliyeti kazanmak anlamına gelir. Ehliyeti kazanmak ve artık sürücü konumuna geçmek için bu konuların detaylarını iyi biçimde öğrenmeniz gerekmektedir.

Sınavlarda başarılı olmak için 50 sorunun 35 tanesinin bilinmesi gereklidir. Bu konuların hepsi önemlidir. Ancak az soru çıkıyor diye de araç tekniği konusu yok sayılmamalıdır. Çünkü eleyici sorular bu konudan da gelebilir. Araç tekniği, yani motor konusu da iyi biçimde öğrenilmesi gereklidir. Ehliyet sınavı motor soruları çözülmesi halinde daha iyi pekiştirilmiş olacaktır.

Trafik ve Çevre Bilgisi Ehliyet Sınavı Konuları

Ehliyet sınavında motor sorularındaki konuların da iyi bilinmesi gereklidir. Buna göre şu konulara bakmanız ve daha fazla bilgi sahibi olmanız önemlidir.

1- Motor nedir sorusu. Motorun ne anlama geldiğini ve ne amaçla kullanıldığını bilmek sizin bu konuyla alakalı ilk adımınız olacaktır. Çünkü motorun ne anlama geldiği bilinmeden diğer konuların öğrenilmesi çok da mümkün değildir. Tüm konuların birbiri ile alakalı olduğu da düşünülürse ehliyet sınavı motor soruları  temelinde motorun ne anlama geldiği ve ne amaçla kullanıldığı yer almaktadır.

2-Motor konusunun bir diğer ve en önemli konularından biri de motor çeşitleridir. Zamana, yakıta, kullanılan yere ve yakıtın yanma yerine göre çeşitleri bulunan motorların tüm detaylarını bilmek size sınavda avantaj kazandıracaktır. Buna göre ehliyet sınavı motor soruları içerisinde motor çeşitlerine rastlamanız yüksek ihtimal olduğundan dolayı bu konunun öğrenilmesi önerilmektedir.

3-Motor konusunda diğer önemli konu ise motor parçalarıdır. Bir sürü motor parçası yer alır. Bu motor parçalarının ne amaçla kullanıldığını bilmek çok önemlidir. Sınavlarda, deneme sınavlarında ve motor testi içerisinde bu sorulara rastlamanız mümkündür. Bundan dolayı bu konuya da olabildiğince önem vermeli ve sınavda çıkacak sorulara paralel sorular da çözerek konuyu pekiştirmelisiniz.

4- Dört zamanlı motorların çalışma sırası da motor konusu içerisinde yer alan diğer önemli konudur. Bu konunun bilinmesi ile sınavda motor ile ilgili çıkan soruları yapmanız daha da kolaylaşacaktır. Çünkü önemli konulardan biri olan ve çıkma ihtimali de yüksek olan bu konular gerçek manada çalışılması gereken konulardır.

5- Motor içi parçalar olduğu kadar motor dışı parçalar da önemli bir konudur. Motor dışında yer alan parçalar da dikkate alınarak ona göre bir çalışma planı oluşturmanızda fayda vardır. Çünkü motor soruları içerisinde motor parçalarının ne için, ne amaçla kullanıldığı çok önemlidir. Böyle tip soruların gelme ihtimali fazla olduğu için motor iç ve dış parçalarına kapsamlı çalışılması kişiler için çok yararlı olacaktır.

6- Benzinli ve dizel motorların karşılaştırılması, özelliklerinin bilinmesi de önemli bir konudur. Eleyici soruların buradan geleceği de ön görülmektedir. Ehliyet sınavı motor soruları içerisinde bu sorularla karşılaşmanız mümkündür. Buna göre geçen yıllarda çıkmış sorulara ve deneme sınavındaki çıkacak sorulara bakmanız, onları çözmeniz önerilir.

7- Araca binmeden önce belli başlı yapılması gereken kontroller mevcuttur. Bu kontrollerin tüm detaylarına ulaşmanız sınavlarda sizi daha başarılı yapabilir. Tüm teferruatların yer aldığı ehliyet sınavı çalışma kitapları mevcuttur. Bu kitaplardan ve çıkmış sorulardan da bu bilgilere ulaşmanız mümkündür. Bu konuyu da detaylıca çalışarak sınava hazırlanmanız daha iyi olacaktır.

Motor konusunda başarılı olmak istiyorsanız genel anlamda motorun ne olduğu ve ne işe yaradığı ile ilgili bilgilerle eğitime başlamalısınız. Daha sonrasında motor çeşitleri, motor parçaları gibi konulara da değinerek bilgilerinize bilgi katabilir ve sınava paralel olarak çalışabilirsiniz. Ehliyet sınavı motor testi de çözerek soru pratiği yapabilirsiniz. Böylece sınavlarda başarılı olmanız daha muhtemel olacaktır.

Ehliyet sınavı motor konuları genel anlamda bu konulardan oluşmaktadır. Motor testi çözdüğünüzde de bu sorularla karşılaşmanız mümkündür. Buna göre daha başarılı bir ehliyet sınavı için bu konular detaylıca çalışılmalı ve hepsi kavranmalıdır. Ehliyet sınavında çıkacak toplam 9 motor sorusu bu konulardan oluşmaktadır. Bu konuların iyi kavranması sınavdaki başarı kriterinizi ve şansınızı da artıracaktır.

Ehliyet sınavında başarılı olmak için başta motor konusu olmak üzere ilk yardım, trafik gibi konularda da aynı performansı ve çalışma gayretini göstermelisiniz. Bunun için geçmiş yıllardaki soruları çözmeli ve testleri de çözmelisiniz. Sürekli soru çözme pratiği yaparak bilgileri daha hızlı ve kolay biçimde pekiştirmeniz de mümkündür. Böylece hem deneme sınavlarında hem de gerçek ehliyet sınavında başarılı olma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır.

Son Yorumlar
  • samet mert
    sürekli deneme sınavları yayınlayın lütfen ehliyet sınavında başarıya ulaşabileceğiz bu sayede. ayrıca...
  • Melek S
    2020 yılında çıkmış sorular orta düzeyde çok da zor değilmiş keşke zamanında...
  • Burak Cansız
    Çıkmış sorular gerçekten güzel teşekkürler. soruları hep doğru yaptım inşallah yakında sınav...