İlkyardım Testleri
İlkyardım Testleri Hakkında

İlk Yardım Soruları Çöz

Binlerce kişi ehliyet alabilmek için ehliyet sınavına tabi tutulacaktır. En merak edilen konulardan biri de ehliyet sınavındaki soru dağılımının nasıl olacağıdır. Ehliyet sınavında toplam 50 soru sorulacaktır. Bu soruların konulara göre dağılımı ise; İlk yardım konusundan 12 adet, Araç Tekniği konusundan 9 adet, Trafik Adabı konusundan 6 adet ve Trafik ve Çevre konusundan ise 23 adet şeklindedir. Bu konuların daha iyi kavranması adına ehliyet sınavı ilk yardım test çözülmesi gereklidir.

Toplam 50 sorudan 35 tanesini doğru cevaplayan kişiler başarılı sayılacaklardır. Ehliyet sınavının önemli konularından biri olan ilk yardım konusu sınavda alınacak puanı doğrudan etkileyecektir. İlk yardım testi çözerek de bu konuları pekiştirebilirsiniz. Bu sorular size ön bilgi oluşturacaktır. Bu soruları çözerken kendinizi bu sene yapılacak sınava daha iyi hazırlayacak ve bu da başarı performansınızı artıracaktır.

İlk Yardım Ehliyet Sınavı Konuları

İlk yardım ile alakalı sorulan sorular çeşitli konulara ayrılır. Buna göre ilk yardım konusunda başarılı olmak isteyen kişilerin bu konuları çok iyi bilmesi ve pratik yapması gerekmektedir. İşte sırasıyla ilk yardım ile ilgili çıkabilecek sınav konuları:

1-Çıkabilecek ilk konulardan biri ilk yardımın ne olduğudur. Bir çok ehliyet sınavına hazırlık kitabında ilk yardımın tanımı yapılmıştır. İlk yardım konusunu kökünden halletmek isteyen kişiler öncelikle ilk yardım konusunun ne olduğuna dikkat etmeli ve iyice bilgi sahibi olmalıdır. Ehliyet deneme sınavlarında ve gerçek ehliyet sınavında ilk yardım konusunun ne olduğu ile alakalı sorular gelebilir. Bu konuda başarılı olmak için ilk yardım nedir sorusunun üzerinde durmalısınız.

2-İlk yardım konusunu anladıktan sonra bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise ilk yardımın hangi amaçlar için kullanılacağıdır. İlk yardımın kullanıldığı alanlarını ve amaçlarını kapsayan onlarca bilgi mevcuttur. İlk yardım kategorisi sayfamızdaki ilk yardım ile alakalı çıkmış soruları çözdüğünüzde bu konuyla ilgili sorulara denk gelmeniz de mümkündür. Ehliyet sınavında başarılı olmak isteyenler ilk yardımın hangi amaçlar için kullanıldığını da iyi bilmelidir. Bunun için ehliyet sınavı ilk yardım testi çözülmesi de size avantaj katar.

3-Bir diğer çıkması muhtemel soru tiplerinden biri de ilk yardımın özellikleri ve sorumluluklarıdır. İlk yardım çeşitli özellikleri kapsamakta ve yine çeşitli sorumluluklara sahiptir. Diğer konular ile de bağlantılı olduğu için ilk yardım özelliklerinin hepsini bilmenizde fayda var. Çünkü ehliyet sınavları direkt bilgiye dayalı sorulardır. İlk yardımın özellikleri ve sorumlulukları da direkt bilgi soruları olduğu için bu konu üzerinde durmalısınız.

4-İlk yardımın asıl konularından biri de ilk yardım ABC'sidir. Bu konuda solunum yolları ve dolaşım sistemi anlatılmaktadır. Bu metotların nasıl yapıldığı, hangi durumlarda ve ne zaman yapıldığı ile alakalı çeşitli bilgilerin olduğu bu konuyu öğrenmeniz sınavda başarılı olmanızı da tetikler. İlk yardımın asıl konularından biri olan ilk yardımın ABC'si konusunu tam anlamıyla bilmek size sınavda avantaj kazandırır. Bundan dolayı çeşitli kitaplarda bu konuyla alakalı bilgilere rastlamanız da mümkündür.

5-İlk yardım konusunun en önemli konularından biri olan konu da soluk yolu ve solunum sorunlarıdır. Soluk yolu nasıl açılır ile ilgili sorulara sıklıkla rastlanmaktadır. Konu ile alakalı detayları ve çıkmış soruları yine çeşitli kitaplardan bulabilirsiniz. Çünkü soluk borusu ve solunum yolları konusu ilk yardım konusunun temelini oluşturmaktadır. Bu soruların sorulma ihtimali fazla olacağından bu konuya da detaylı bir şekilde çalışmanız gerekmektedir.

6-İlk yardım konularından biri de dolaşım etkinliğidir. Özellikle kalp sıkışması, göğüs daralması gibi durumlarda etkin olan bu metot sınavlarda da kişilerin karşısına soru olarak çıkmaktadır. Deneme sınavlarında da sıklıkla rastlayabileceğiniz bu soru tiplerini öğrenmek ve konuya daha hakim olmak size avantaj kazandırır. İlk yardım konusunda daha başarılı bir sınav performansı için bu konuyu da çok iyi öğrenmelisiniz.

7-Bayılma durumları da ilk yardım konuları arasında yer almaktadır. Bayılma durumlarında nasıl davranılması gerektiği, ne gibi müdahaleler uygulanılacağı ve buna benzer daha bir çok bilginin öğrenilmesi gerekir. Bu konudan da soru gelme ihtimali fazladır. Bu konuyu öğrenerek sınavda bu konu ile alakalı çıkabilecek tüm soruları yapmanız anlamına gelecektir.

8-İlk yardım uygulamalarında bir diğer konu ise göğüs ve karın yaralanmalarıdır. Tıpkı bayılma konusunda olduğu gibi bu konularda da kişilerin nasıl davranacağı ve hangi metotları uygulayacağı anlatılmaktadır. Buna uygun ehliyet sınavı ilk yardım soruları ve ilk yardım testleri de çözülmesi gerekir.

9-Kırık, yanık ve elektrik çarpması gibi durumlar da ilk yardım konularına dahildir. Bu konularda da bilgi sahibi olmak sizi lehinize bir durumdur. Çünkü toplam 12 soruluk bir ilk yardım sınavında bu konulardan en az bir soru çıkması muhtemeldir.

İlk yardım soruları temelde bu konulardan oluşmaktadır. Bu konulara hakim olan kişiler sınavlarda daha başarılı bir performans gösterirken ehliyet aldıktan sonra sürücü konumunda da yeterli ve gerekli bilgiye sahip olur. Ehliyet sınavlarında daha başarılı olmak için bu ilk yardım konularını teferruatlı biçimde öğrenmek gerekir.

Son Yorumlar
  • samet mert
    sürekli deneme sınavları yayınlayın lütfen ehliyet sınavında başarıya ulaşabileceğiz bu sayede. ayrıca...
  • Melek S
    2020 yılında çıkmış sorular orta düzeyde çok da zor değilmiş keşke zamanında...
  • Burak Cansız
    Çıkmış sorular gerçekten güzel teşekkürler. soruları hep doğru yaptım inşallah yakında sınav...